Albert Rusnák: Príprava splnila účel, musíme ešte zlepšiť efektivitu

Zimná príprava pred jarnou časťou sezóny 2017/2018 pomaly ale isto vrcholí. Vzhľadom na preloženie úvodného kola je ešte v hre dodatočný prípravný duel. Tréner Albert Rusnák je s priebehom takmer dvojmesačnej zaberačky spokojný, potešilo ho tiež počínanie si klubu na prestupovom trhu a zaradenie talentovaných mladíkov do tréningového procesu.

Ste spokojný s končiacou sa zimnou prípravou?
Albert Rusnák:
"To, čo sme si naplánovali, sa nám na deväťdesiat percent podarilo splniť. Samozrejme, ťažko môžete predvídať veci ako sú zranenia, či choroby. Tomu sme sa ani my nevyhli. Celkovo ale môžem prípravu hodnotiť kladne."

Nemáta vás len jedno víťazstvo v prípravných zápasoch?
"Samozrejme, keď sa človek pozrie len na výsledky, tak si môže povedať, že sme vyhrali jedine s Kechnecom. Zvolili sme však prípravu s ťažkými súpermi, či už domácimi prvoligistami, alebo maďarskými druholigistami. Tamojšia druhá liga má určite vyššiu úroveň ako tá naša. Zápasy, hlavne tie v závere prípravy, boli z našej strany veľmi dobré. Bol som spokojný, čo sa týka herného prejavu, žiaľ, výsledkovo sa nám nepodarilo tieto stretnutia dotiahnuť do víťazného konca. Pracujeme na vylepšení finálnej fázy, aby sme boli efektívni, aby sme strieľali góly. Jedna vec je hrať dobre, no keď chcete ligu vyhrať, musíte vyhrávať. Vieme, na čom musíme pracovať."

Foto

Ako hodnotíte prínos nových posíl?
"Návrat Roba Jana a príchod Michala Grohoľa skvalitnil našu ofenzívu. V príprave obaja naznačili, že majú potenciál na to, aby strieľali góly, resp. aby sa na góloch podieľali. Verím, že táto dvojica sa zohrá a bude na jar oporou. Hovančík a Hirjak prišli do defenzívy. Na Jurajovi bolo vidieť, že mu chýba zápasová prax, ale počas prípravy urobil veľa roboty a každým týždňom je lepší a lepší. Badať na ňom, že sa dostáva do pohody. Čo sa týka Hirjaka, mrzí ma, že sa na konci prípravy zranil. Verím, že to nebude nič vážne, pretože sa ukazoval vo výbornom svetle. Jeho účasť v základnej zostave by pre nás bola veľkým plusom, otvorilo by nám to veľa možností ako prekonať súperovu obranu. To zranenie nám urobilo škrt cez rozpočet. Laci ide v utorok na magnetickú rezonanciu, verím, že to nebude vážne a čo najskôr sa pripojí späť k tímu. V pozitívnom svetle sa ukazoval i Lukáš Tóth, ktorý toho na jeseň veľa neodohral, v ofenzíve vytvoril dobrú konkurenciu. Verím, že za tie dva týždne ešte dokážeme vyšperkovať našu ofenzívnu silu, a že na domáci zápas s Trebišovom budeme maximálne pripravení."

Aký je momentálne zdravotný stav mužstva?
"V posledných dňoch to nebolo ideálne, aj preto sme museli zrušiť generálku proti Rimavskej Sobote. Ten zápas by pre mňa ako trénera, ale ani pre hráčov, nemal žiadny zmysel. Trénovali sme len dvanásti, nevedeli by sme poriadne vyskladať ani defenzívnu štvoricu, navyše by hrozilo nejaké ďalšie zranenie. Myslím si, že sme urobili správne, chalani si schuti zatrénovali. Terpaja a Kuľhu momentálne trápia teploty, Ilinjo má narazený členok, pri Hirjakovi čakáme na výsledky magnetickej rezonancie. Veľmi ma mrzí Karašov stav. Kamil prišiel do prípravy nie stopercentne fit, počas januára sa mu zranenie obnovilo a ťahá sa to s ním celú zimu. Má natrénovaný minimálny počet tréningov. Našťastie, konečne sa už našla tá správna príčina jeho bolestí. Naši doktori urobili maximum, za čo im patrí vďaka. Od pondelka by mal Karaš opäť plnohodnotne trénovať. Nie ideálnu prípravu má za sebou aj Človečko, na ktorého sa stále niečo lepí, raz je to chrípka, inokedy bolesti chrbta či nakopnutý členok. Pre mňa ako trénera to nie je dobré, keďže tá príprava hráča je potom len polovičatá."

Foto

V príprave ste dali šancu aj dvojici dorastencov Terpajovi a Martoňákovi. Počítate s nimi aj v súťažných dueloch?
"Zobrali sme ich preto, aby neboli len do počtu. Majú svoju kvalitu. Terpaj je ročník narodenia 2000, má teda pred sebou ešte rok a pol v staršom doraste. V A-tíme sa ale nestratil, v prípravných dueloch ho bolo cítiť, dokázal sa dostať do zakončenia, čo je veľmi pozitívne. Treba s ním ale pracovať opatrne. Počas mojej trénerskej kariéry som už zažil viacero hráčov, ktorí to nakoniec nedotiahli do mužského futbalu. Potenciál má veľký, ukázal ho aj v prípravných zápasoch. Teraz je na nás a hlavne na ňom, ako sa nám ho podarí vyšperkovať. Ide o to, čo on odovzdá futbalu, futbal mu to všetko vráti. Budeme sa na neho maximálne sústrediť, pretože by to mohla byť naša prvá hviezdička z vlastnej liahne. Čo sa týka Martoňáka, ten je u nás na hosťovaní z Lipan. Má potenciál na poste krajného beka, a hoci má isté nedostatky, stále sa vyvíja a vidíme tam potenciál na zlepšovanie sa. Dáme mu priestor a uvidíme, či mu v lete predĺžime hosťovanie, alebo sa ho pokúsime angažovať. Okrem spomenutej dvojice ale naďalej hodláme pracovať aj s ďalšími dorastencami, už teraz s nami niektorí občas absolvujú tréning počas týždňa. Cieľom je, aby aj mladí pričuchli ku kabíne A-tímu, aby ich skúsenejší hráči usmernili. Budeme pokračovať v tom, že si budeme dorastencov vyťahovať do tréningu. Aj takýmto spôsobom by sme ich radi motivovali do ďalšej práce."

Plánujete ešte odohrať jeden prípravný zápas, vzhľadom na to, že úvodné jarné kolo sa preložilo na koniec marca?
"Budeme sa snažiť vybaviť nejaký duel, ideálne na budúci víkend. Do úvahy pripadajú nejakí súperi z druhej, prípadnej z tretej ligy. Uvidíme, ale radi by sme odohrali ešte jeden zápas."

Stíhate počas príprav na jarnú časť sondovať i zmeny v kádroch našich konkurentov?
"Človek vníma konkurenciu, no ja som sa zameral hlavne na svoje mužstvo. Snažím sa ho niekam posunúť, popracovať na veciach, ktoré považujem za dôležité. Samozrejme, čím viac sa súťaž blíži, tým viac sledujeme aj súperov. V prvom rade ale sledujeme náš tím."

© 2018 FC LOKOMOTÍVA KOŠICE a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.