Róbert Jano sa vracia do Lokomotívy, počúvol srdce

Máme pre vás ďalšiu pozitívnu správu. Po tom, ako sa vedenie klubu v zime dohodlo na spolupráci s trojicou Juraj Hovančík, Michal Grohoľ, Ladislav Hirjak, prichádza do Lokomotívy Košice aj štvrtá posila. Nejde o žiadnu novú tvár, do tímu sa vracia kanonier Róbert Jano ml.!

Hoci Loky patrí k ofenzívnym mužstvám, na jeseň sa v niektorých dueloch v koncovke trápila. Kvôli problémom s vízami káder opustil Joel Tata Nsah a na hrote útoku sa tak striedalo viacero hráčov. Zastúpiť tradičného útočníka sa snažili Kamil Karaš, Radoslav Človečko, Filip Serečin, Boris Gáll či stopér Lukáš Horváth. Absencia zakončovateľa ale bola citeľná. "Aj z tohto pohľadu vítame návrat Róberta Jana. Typický hrotový útočník nám chýbal. Som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť ho naspäť do Lokomotívy. Naša ofenzívna sila s ním určite vzrastie," okomentoval tréner Albert Rusnák.

Dvadsaťštyriročný odchovanec košického futbalu prestúpil do maďarského Gyirmót FC Györ v júli minulého roka. Do klubu ho zlákalo slovenské trénerské duo Ladislav Molnár - Július Šimon. V Gyirmóte ale po jeseni nastalo viacero zmien, a hoci mal Róbert Jano ml. zmluvu ešte na rok a pol, rozhodol sa pre návrat domov. Po definitívnom uzavretí spolupráce s Lokomotívou nám poskytol rozhovor.

Foto

Aké v Tebe prevládajú pocity po návrate do Lokomotívy Košice?
Róbert Jano ml.:
"Posledné tri dni som bol veľmi nervózny, nevedel som, čo so mnou bude. Teraz mi spadol kameň zo srdca, už sme sa s Gyirmótom dohodli. Hoci možno nie úplne k mojej spokojnosti, ale hlavne, že sme sa dohodli. Vraciam sa do Lokomotívy, kde chcem hrať, baviť sa futbalom a pomôcť tímu."

V Gyirmóte si mal zmluvu ešte na rok a pol. Definitívne si ju rozviazal?
"Áno, ukončili sme zmluvu. Bolo to komplikované, keďže ja som nebol ten, ktorý bol na koni. Hoci som bol v práve, tak klub mal páky, napríklad v podobe toho, že ma preradí do B-tímu, kde sa budem trápiť. To som, samozrejme, nechcel, pretože chcem hrať. Ešte nie som v takom veku, že by som musel primárne pozerať na peniaze. Chcem hrať a mať z futbalu radosť. A najväčšiu radosť som mal posledné roky práve v Lokomotíve, preto som sa rozhodol tam pokračovať."

Ako hodnotíš svoj prvý polrok v zahraničí?
"Je pravda, že som čakal viac. Príprava prebehla dobre, v štyroch zápasoch som strelil štyri góly. Darilo sa mi, hoci očakávania boli obrovské. Prišiel som ako dvadsaťgólový strelec zo Slovenska a mal som pocit, že odo mňa chceli, aby som z jednej strely dal dva góly. Ani minutáž nebola podľa mojich predstáv, raz som hral hodinu, inokedy päť alebo desať minút, potom zasa polčas. Bolo to ako na hojdačke. Je veľmi ťažké prísť do nového kolektívu, kde sa hovorí inou rečou, ktorú neovládate. Človeku to chvíľu trvá, kým zapadne a zorientuje sa. Napriek tomu to hodnotím ako veľkú skúsenosť a myslím si, že ak sa v budúcnosti podobná ponuka objaví, tak budem silnejší a mentálne pripravenejší, aby som to zvládol lepšie."

Foto

Nezobralo ti teda pôsobenie v Gyirmóte chuť zo zahraničného futbalu?
"Určite nie. Oplatilo sa to vidieť. Viacero hráčov, ktorí okúsili maďarský futbal, povedalo, že Maďari sú krok pred nami. Štát štedro dotuje šport, čo je vidieť na športoviskách a štadiónoch. Človek sa úplne inak pozerá na futbal, keď sú postavené pekné štadióny a je tam normálne kultúrne prostredie. Diváci i hráči z toho majú zážitok. Aj my sme mali viacero ihrísk, bolo o nás dobre postarané. Všade sú dobrí aj zlí ľudia. I v tomto prípade sa ukázalo,  že aj keď klub nemal problémy s financiami, tak ten kolektív možno nebol natoľko súdržný, čo bol jeden z dôvodov, kvôli ktorým sme nenaplnili očakávania."

Mal si na stole aj iné ponuky?
"Mal som dve konkrétne ponuky z tej istej súťaže v Maďarsku, ale srdiečko mi našepkávalo, že sa musím vrátiť. Páči sa mi, ako to v Lokomotíve funguje. Vyskladal sa veľmi dobrý mančaft, mám z toho dobrý pocit. Verím, že sa nám podarí vybojovať pekné umiestnenie. Veľmi sa na to teším, som plný odhodlania a chuti. Teším sa na staronových spoluhráčov."

Vraciaš sa do Loky len s tými najvyššími cieľmi?
"Vždy som sa snažil byť skromný, no myslím si, že teraz sa zišla dobrá partia, že ľudsky aj futbalovo by to mohlo do seba zapadnúť. Tieto veci sú niekedy viac ako financie a ďalšie veci, ktoré k športu, samozrejme, takisto patria. Ale toto je to najpodstatnejšie. Myslím si, že keď urobíme dobrú zimnú prípravu, čo urobíme, lebo tréner Rusnák od každého vždy vyžaduje maximum, tak môžeme dosiahnuť nejaký úspech. Zbytočne teraz hovoriť o konkrétnom umiestnení, no tréner sa vyjadril, že by rád skončil do druhého miesta. Sme pripravení sa o to pobiť."

Foto

Na jar sa odohrá len trinásť zápasov, koľko gólov si trúfaš nastrieľať?
"Tie zápasy budú naozaj ťažké a nebude ich ani tak veľa. Nemám žiadne číselné ciele, rád by som bol, keby som mužstvu pomohol gólmi a prihrávkami. Bol by som rád, ak by mi to tam padalo tak ako pred rokom, no dôležitejší je kolektívny úspech. Ak všetci priložíme ruku k dielu a dáme do toho všetko, tak budeme úspešní. Vrátil som sa, aby som dával góly, to je moja primárna úloha. Budem sa snažiť."

V tíme budeš jediným typickým útočníkom. Ako to vnímaš?
"Ťažko povedať. Myslím si, že máme veľa kvalitných ofenzívnych hráčov, niektorí z nich v minulosti hrávali aj na hrote. Tréner viackrát zostavu pretočil tak, že súperov doslova zmiatol, pretože sa pripravovali na niečo iné. Aj preto mal tak úspešnú jeseň. S trénerom Rusnákom sa stretávam už po štvrtýkrát, veľmi dobre viem, že keď si je človek čo i len na sekundu istý svojim miestom v zostave, tak mu to veľmi rýchlo vráti. Vôbec to teda nevnímam tak, že by som necítil konkurenciu, to určite nie. Celá zimná príprava sa bude niesť v znamení boja o základnú zostavu. Pre každého jedného z nás."

Si na tom po zdravotnej stránke stopercentne v poriadku?
"V závere jesene som mal problémy s kolenom, no cez prestávku som dobre zrehabilitoval, posledné dva týždne som už aj trénoval. Nebude to hneď od začiatku také, ako keď som z Lokomotívy odchádzal, no je pred nami celá zimná príprava. Máme čas sa dôkladne pripraviť, aby sme boli do začiatku marca v plnej sile."

© 2018 FC LOKOMOTÍVA KOŠICE a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.