Rusnák si od nových hráčov sľubuje veľa, na jar by už mal mať Pro licenciu

Zimnú dovolenku strávil za oceánom, o to viac sa tešil na prvý spoločný tréning v novom roku. Tréner Lokomotívy Košice Albert Rusnák verí, že jeho mužstvo bude na jar ešte silnejšie. V rozhovore pred štartom zimnej prípravy prezradil, čo očakáva od najbližších týždňov, ale i to, ako dopadli skúšky na EURO Pro licenciu.

Aké vo vás prevládajú pocity pred štartom zimnej prípravy?
Albert Rusnák:
"Videl som na hráčoch v kabíne, že sú plní elánu, sú oddýchnutí. Myslím si, že to prechodné obdobie bolo nastavené ideálne. Chalani sú predpripravení, mali individuálne plány. Bolo na nich vidieť, že už sa chcú konečne dostať na ihrisko. Kabína je naladená pozitívne, pribudli i nové tváre, s čím som ja osobne veľmi spokojný. Môžem poďakovať manažmentu, že sa postaral o dobré naplánovanie prípravy, na 99 percent je všetko splnené. Teraz je robota na nás tréneroch a hráčoch, aby sme urobili to, čo máme urobiť."

Nepribudli hráčom cez sviatky neželané kilá?
"To ešte neviem, v utorok si ich vezme do parády kondičný tréner Rasťo Švický, on ich bude testovať. Myslím si však, že vyzerajú byť na tom v pohode (úsmev)."

Foto

Ako by ste popísali novicov vo vašom kádri?
"S Ďurom Hovančíkom počítame predovšetkým na post defenzívneho záložníka, skôr ako na stopéra. Od Hirjaka chcem, aby vytvoril dobrú konkurenciu Dickému, pretože ten počas jesene necítil tlak. Potrebujeme, aby aj jeho výkonnosť stúpala. Pobijú sa o flek. Radi by sme priviedli Roba Jana, pretože nám chýba hrotový útočník. Urobíme maximum pre to, aby prišiel. Je tu s nami Mišo Grohoľ, od ktorého očakávam naozaj veľa. Typologicky je to hráč, ktorého potrebujeme. Od môjho príchodu do Lokomotívy som tvrdil, že potrebujeme posilniť krídelné priestory. Michal má čo-to odohraté, je skúsený, bol v zahraničí i na skúškach v prvoligových kluboch. Verím, že všetky nové posily budú pre tím prínosom."

Počítate aj s niektorými dorastencami?
"Do prípravy sa zapojili Terpaj a Martoňák, obaja s nami trénovali už aj na jeseň. Pomaly si ich pripravujeme. Terpaj je rok narodenia 2000, má teda ďalší rok a pol v doraste pred sebou. Je veľmi talentovaný, verím, že z neho môžeme pre Lokomotívu vyšperkovať vzácny artikel. To isté sa týka aj Martoňáka, ktorý je u nás na hosťovaní z Lipian. Potrebujeme zistiť, či s ním od leta môžeme počítať a či ho máme angažovať na trvalý prestup. Hráva na krajoch obrany, ako vieme, títo krídelní obrancovia sú dnes veľmi vzácni. Obom dáme priestor, je na nich, ako sa chopia šance."

Foto

Ako vnímate zimné odchody?
"Filipovi Serečinovi sa po dohode s Michalovcami u nás skončilo hosťovanie. Lukášovi Horváthovi prišla ponuka z Popradu, nemal som nič proti tomu. Je to pre neho zaujímavá ponuka, rozišli sme sa v dobrom. Máme s ním dobrý vzťah. Prajem mu, nech sa uchytí, nech sa mu darí, hoci odišiel do konkurenčného klubu. Stotožnil som sa s tým. Čo sa týka Vancáka, k tomu sa mi je ťažko vyjadriť."

V príprave nás čaká osem zápasov, ste spokojný so súpermi?
"Určite áno, zahráme si s fortunaligistami a s výbornými maďarskými mužstvami. Už v lete sa nám to osvedčilo, tie zápasy sú veľmi kvalitné a dokonale nás preveria. Na jar nás čaká len trinásť kôl, každé stretnutie bude vyhrotené, tabuľka je nesmierne nabitá. Takáto príprava nás dobre pripraví na náročnú jarnú časť."

Aké budú vaše ciele v jarnej časti?
"O tom je teraz predčasné hovoriť, hráčov som zatiaľ videl iba v kabíne. Viac nám ukážu až zápasy, ale prvý dojem je veľmi dobrý. Myslím si, že mužstvo sa skôr posilnilo ako oslabilo."

Foto

Stihli ste si cez sviatky dostatočne oddýchnuť?
"Tri týždne som strávil u syna v USA, po piatich rokoch som si konečne užil voľno. Úplne som vypol od futbalu. Po návrate na Slovensko ma čakali prijímacie skúšky na EURO Pro licenciu, ktoré som úspešne absolvoval. Čakám už len na to, či budem prijatý, alebo nie."

Stretli ste na skúškach i známe tváre?
"Samozrejme, bolo tam viacero hráčov, s ktorými som sa stretával počas kariéry ako Mintál, Zabavník, Borbély, Fodrek a ďalší."

© 2018 FC LOKOMOTÍVA KOŠICE a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.