Prioritou mládež, A-tím predčil očakávania, hodnotí športový riaditeľ Róbert Jano

V lete sa stal športovým riaditeľom Lokomotívy Košice. Hoci to je pre neho prvá skúsenosť s futbalom, vo svete športu sa pohybuje už dlhé roky. Za uplynulé mesiace stihol naplniť viacero vytýčených cieľov, prioritou je pre neho práca s mládežou. S Róbertom Janom st. sme zhodnotili druhý polrok končiaceho sa roku 2017.

Náš A-tím prezimuje v druhej lige na skvelej tretej priečke, len s jednobodovým mankom na prvú Skalicu. Prevláda spokojnosť?
Róbert Jano st.:
"Ja to hodnotím trochu inak ako ostatní. Treba vziať do úvahy fakt, že sme sa stali jesennými majstrami. Keby mi to niekto pred sezónou povedal, tak by som to bral všetkými desiatimi. V lete som na tlačovej konferencii povedal, že mojim snom je umiestnenie do tretieho miesta. Z tohto pohľadu dávam pred chlapcami klobúk dolu za to, čo dokázali. Samozrejme, tie prvé dva zápasy z jarnej časti nám výsledkovo nevyšli, no herne to nebolo zlé. Myslím si, že vo Zvolene sme boli lepším tímom, no body sa vo futbale dávajú za víťazstvá. Až na malé výnimky a nedostatky si myslím, že sme na jeseň splnili to, čo sme splniť mali. Okrem toho sme pridali aj niečo navyše, čo vždy poteší."

Prvé miesto v priebežnom poradí nám doslova prekĺzlo pomedzi prsty. Je to škoda?
"Je to škoda preto, že sa na to dobre pozerá. Vždy je príjemné dívať sa na ostatné tímy zhora. Na druhej strane, možno je naozaj lepšie dýchať iným na chrbát a neznášať ten tlak, ktorý na vás, či chcete, alebo nie, vyvíjajú ostatné tímy, pre ktoré je obrovskou motiváciou vyhrať nad lídrom. Na jeseň sme sa s tým stretli. Fakt je ten, že drvivá väčšina našich hráčov na niečo také nebola zvyknutá, ešte neboli v podobnej situácii. Nie je to výhovorka, no je to tiež vec, na ktorú si treba zvyknúť, treba sa to naučiť. Z tohto pohľadu je možno momentálne lepšie, že sme tretí a strácame len jeden bod. Je pred nami celá jarná časť. Uvidíme, ako sa nám podarí zimná príprava, ako bude vyzerať káder. Všetko je otvorené."

Foto

Druhá liga sa hrá opäť v celoslovenskom formáte. Bol to správny krok?
"Určite áno, o tom dnes nepochybuje nikto, ani na zväze, ani medzi samotnými účastníkmi. Súťaž má svoju úroveň, hrajú sa ťažké zápasy. Vezmite si, koľko tímov vyhralo v Trebišove či v Liptovskom Mikuláši okrem nás? Možno pri pohľade na tabuľku sa zdá, že idete napríklad do Trebišova a musíte odtiaľ priniesť tri body, no nie je to také jednoduché. Dnes je každý pripravený, vie hrať futbal, zvlášť v domácom prostredí. Druhá liga má svoju kvalitu. Tí, ktorí ju chcú vyhrať, resp. chcú postúpiť do Fortuna ligy, musia vyhrávať aj vonku, a to nie je jednoduché."

V poslednom domácom zápase proti Popradu sa nám podarilo zaplniť tribúnu na štadióne v Družstevnej pri Hornáde. Bola to tá najlepšia odmena za dobre vykonanú prácu počas uplynulých mesiacov?
"Som rád, že sa mi splnil tento cieľ, hoci až na konci. Zo žartu som hovoril, že ešte zostalo miesto na tribúne za bránkou. Ale bol to dobrý pocit, že sa nám podarilo zaplniť štadión. Po dlhom čase nebolo na tribúne ozaj žiadne voľné miesto. To je jeden z čiastkových úspechov. Bol by som rád, ak by sa to na jar zopakovalo, ideálne hneď niekoľkokrát."

Loky ale patrí do mesta. Vráti sa tam, keď sa v Košiciach postaví nový štadión?
"Klub rozhodne patrí do mesta, no na Slovensku sú také špecifické situácie, že Inter Bratislava hrá v Stupave, Loky v Družstevnej. Je to reálny stav a vyrieši to asi až nový štadión. Preto všetci chceme a netrpezlivo čakáme, kedy sa postaví. Momentálne môžeme situáciu len sledovať. Keď boli porady na meste, tak bolo prezentované, že štadión bude, veď sami máte možnosť vidieť, že tam nejaké práce prebiehajú. Ale keďže nemáme žiadnu majetkovú ani inú účasť v spoločnosti, ktorá štadión stavia, tak to môžeme iba sledovať, čakať a vydržať."

Foto

Kde bude hráť "áčko" zimné prípravné zápasy?
"Príprava odštartuje 8. januára 2018. Drvivú väčšinu zápasov odohráme na ihriskách súperov, pred štartom jarnej časti si v Moldave nad Bodvou zmeriame sily s Rimavskou Sobotou. Prípravné zápasy odštartujú v Ružomberku, chlapci strávia noc na hoteli Sipox a absolvujú tiež výstup na Téryho chatu. Nasledovať budú zápasy v Maďarsku proti veľmi kvalitným súperom. Čo sa týka samotného kádra, evidujeme záujem o našich hráčov z prvoligových a popredných druholigových klubov. Momentálne je všetko v štádiu riešenia. Našim cieľom je, aby boli hráči spokojní a šťastní."  

Aký bol pre Vás osobne prvý polrok vo futbale? Splnilo sa to, čo ste očakávali?
"Hektický. V mojej kompetencii nie je iba A-tím. Obrovské množstvo práce si vyžaduje mládež, ktorú chceme dostať na úplne inú úroveň. Začali sme na tom pracovať, ale ako som už avizoval, je to práca na niekoľko rokov. Urobili sme prvé krôčiky smerom k tomu, aby sme systém v mládeži zmenili a skvalitnili. Cieľom je vychovávať hráčov pre A-tím. Stále si stojím za tým, čo som povedal v lete. Lokomotíva je amatérsky klub, v ktorom prebieha profesionálna práca, hráči pristupujú k svojim povinnostiam ako profíci. Kvalitatívne sa to dá porovnať s vrcholným športom ako takým, nielen s futbalom. Samozrejme, v práci s mládežou sú obrovské rezervy, či už v edukácii trénerov, v intenzite tréningových jednotiek, v príprave."

Šéftrénerom mládeže sa stal hlavný tréner A-tímu Albert Rusnák. V čom spočíva jeho náplň práce?
"Mládežnícki tréneri s ním konzultujú veci, stretávajú sa na pravidelných poradách. Cieľom je, aby mládež nabehla na rovnaký systém, ako funguje pri "áčku", či už ide o vedenie tréningových denníkov, tréningové jednotky a plány, mikrocykly. Tréner Rusnák, ak mu to čas dovolí, chodí na tréningy a zápasy mládeže, sleduje všetky kategórie a následne jednotlivé veci vyhodnocuje. To sa potom preberá na spoločných poradách. Mojim cieľom je okrem toho priniesť k nám skúseného trénera z inej akadémie, ktorý by našim trénerom ukázal nejaké tréningové jednotky a postupy. Nešlo by ale o stálu spoluprácu."

Foto

Realizačný tím počas jesene posilnil skúsený tréner brankárov Ivo Pilip. Bude pracovať i pri A-tíme, alebo len pri mládeži?
"Na základe podnetu z porád mládežníckych trénerov som zháňal a rokoval s trénermi. Nakoniec sa nám podarilo dohodnúť s pánom Pilipom. Keďže medzitým prišlo k ukončeniu spolupráce s trénerom brankárov pri "áčku", tak sme sa dohodli, že Ivo Pilip vypomôže aj pri prvom mužstve. Prioritne je ale trénerom mládežníckych brankárov, aj teraz prebiehajú tréningy v zápasníckej hale a má to veľmi pozitívny ohlas. Veď doposiaľ sa mladým brankárom nikto špeciálne nevenoval. Momentálne sme spokojní s našim realizačným tímom, snažíme sa to prepájať. Aj kondičný tréner Švický pracuje pre mládež. Trénerom ukázal rôzne cviky, spôsob rozcvičky, kondičného tréningu a pod. Snažíme sa zo všetkého vyťažiť maximum."

Čaká Vás práve pri mládeži najviac práce?
"Určite áno, pretože to je základ. A-tím potrebujete na to, aby mladí hráči mali motiváciu. Je to však len svetlo na konci tunela. Našou úlohou je produkovať a vychovávať hráčov, pretože zrejme nikdy na tom nebudeme tak, že si budeme môcť kupovať tých najlepších futbalistov. Je pred nami dôležitá úloha, a to dostať do prvej ligy starších a mladších žiakov. Po poslednom Výkonnom výbore sme čakatelia na ÚTM, čo je výrazný krok k tomu, aby sme mládež skvalitnili.  Aj v tomto posúťažnom období mal každý realizačný tím, ktorý prejavil záujem, možnosť zúčastniť sa kvalitných turnajov s medzinárodnou účasťou, aby tréneri sami videli, kde sa nachádzame a čo všetko potrebujeme zlepšiť. Pre mňa nie sú meradlom súťaže, v ktorých hráme, či už žiacke, alebo dorastenecké. Potrebujeme sa dostať na vyšší level. A to môžeme iba tak, že budeme hrať so silnými súpermi, že budeme mať medzinárodnú konfrontáciu a takýmto spôsobom sa budeme zlepšovať."

Je teda hlavným cieľom pre aktuálnu sezónu postup U15 a U13 do prvej žiackej ligy?
"Robíme pre to všetko, samozrejme, musíme splniť nielen športové, resp. kvalitatívne podmienky, ale i licenčné podmienky pre udelenie ÚTM. Sme na najlepšej ceste ich splniť, verím, že to vyjde."

Foto

Veľkým krokom je podpísanie memoranda s ďalšími dvoma základnými školami. Po ZŠ Požiarnická už Lokomotíva Košice spolupracuje i so ZŠ Považská a ZŠ Masarykova...
"Pre mňa osobne je to veľká vec, že k Požiarnickej pribudli ďalšie dve školy. Budem sa snažiť, aby k nim čo najskôr pribudla ešte jedna základná škola na Furči. Napĺňa ma radosťou, keď robíme turnaje pre detičky, ktoré ešte nie sú v súťaži. Je tam takmer osemdesiat detí, z ktorých je možné vyberať. Toto je cesta. Na Považskej mienime zlepšiť materiálno-technické zabezpečenie, vŕta sa tam studňa, aby sme ihrisko dali dokopy. Jedna vec je vypustiť deti na nejaký terén, no chceme, aby to bolo pre ne v rámci našich možností a podmienok čo najkomfortnejšie."

Plánujete i spoluprácu so strednými školami?
"Nejaká spolupráca už prebieha, no radi by sme to dali na papier a ešte zintenzívnili, aby tam bolo priame napojenie na tie základné školy. Máme žiakov na osemročnom športovom gymnáziu na Popradskej, kde máme tiež trénerov. A tiež máme žiakov na súkromnom športovom osemročnom gymnáziu na Užhorodskej, kde máme trénera Hajduka. Nie je nám jedno, na akú školu pôjdu naši deviataci. Samozrejme, už nie je doba ako kedysi, nemôžeme hráčom prikázať, na akú školu majú ísť. Vieme ich však nasmerovať, resp. im vysvetliť, aké sú výhody tej - ktorej školy. Len sa to musí dostať k ľuďom a k rodičom, aby o tom vedeli. Je veľká výhoda, ak môžu chlapci trénovať spolu."

Čo si sľubujete od spolupráce so základnými a strednými školami?
"Mnohí hovoria, že deti dnes nechcú športovať. Podľa mňa to nie je pravda. Dôležité je ale vytvoriť možnosti, mať správne personálne obsadenie. Dnes máme na troch základných školách približne osemdesiat detí. Je obrovský predpoklad, že viacero z nich bude pokračovať smerom hore do U17 a U19 a myslím si, že z dvoch - troch chlapcov z tejto skupiny vyrastú na slovenské pomery nadpriemerní hráči. A to je náš cieľ. Len z kvantity môže byť kvalita. Samozrejme, nemôže každý hrať za výber U8, no preto robíme turnaje, kde si tréneri vedia vybrať tie najtalentovanejšie deti. Budujeme tak tiež identitu, spolu sme Loky. Preto chodieva Robo Cicman na Považskú, Maťo Hloušek trénuje U11. Snažíme sa, aby hráči z "áčka" občas prišli na tréning mládežníkov. Samozrejme, uvedomujeme si, že je to práca, ktorá si vyžaduje čas a trpezlivosť. Prvé výsledky sa začnú prejavovať o šesť až osem rokov. Na konci zostane len kvalita."

Foto

© 2018 FC LOKOMOTÍVA KOŠICE a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.