Mladší dorastenci opäť s dvoma tímami, do sezóny vstupujú skromne

Mladším dorastencom Lokomotívy Košice do 17 rokov v minulej sezóne len tesne uniklo prvenstvo v II. lige Východ. Ešte pred posledným kolom boli na čele tabuľky, po zaváhaní s Vranovom nad Topľou ich ale preskočil Poprad. Tréner Jozef Hajduk má s novým tímom opäť vysoké ambície. Teší ho aj progres družstva U16, ktoré druhý rok po sebe bude pôsobiť v III. lige staršieho dorastu U19 sk. Košicko-gemerská. 

Prípravu na nový ročník ste uzavreli generálkou v maďarskom Mezőkövesde. Domácemu tímu ste podľahli po prestrelke 3:5…
Jozef Hajduk:
“Som rád za tento zápas, s Mezőkövesdom sme hrali aj pred rokom. Je to súper, ktorý je silný na lopte a dobre nás preverí. Dokážu využiť každú vašu chybu. Zápas sme si rozobrali, odhalil naše slabiny, no ukázal nám i pozitíva. Vedeli sme, čo budú domáci hrať, no ukázala sa naša nezohratosť. Príprava bola dosť krátka, chceli sme počas nej spoznať predovšetkým hráčov, ktorí k nám prišli z “pätnástky”. Skúšali sme hráčov, hoci to bola generálka. Chýbal nám hrotový útočník, no napriek tomu sme strelili tri góly a vypracovali sme si i ďalšie príležitosti. Smerom dopredu to bolo super, no smerom dozadu nie. Inkasovať päť gólov je priveľa. Stále je čo zlepšovať. Hlavne v strede ihriska sme za súperom nestíhali, neskoro sme reagovali na jeho pohyb. Mezőkövesd bol o level lepší ako my.”

Ako prebiehala letná príprava?
“Začali sme ju v stredu 18. júna. Celá príprava bola netradičná, na úvod sme sa venovali kondičným tréningom, následne sme sa dva týždne venovali hernému nácviku a kombinovali sme to s prípravnými zápasmi. Postupne sme si zmerali sily s našou “devätnástkou”, Benecolom, Košickou Novou Vsou, bieloruským Torpedom Bel-AZ, KAC Košice a s Mezőkövesdom. Za dva týždne sme odohrali šesť zápasov. Snažili sme sa chlapcom ukázať spôsobiť hry, aký od nich vyžadujeme. Potrebovali sme ich vidieť v akcii, preto sme skúšali rôzne kombinácie, jednotlivé posty a podobne. Zvolili sme takúto metodiku práce, uvidíme, či sa v lige ukáže byť efektívna.”

Foto

“Šestnástka” zostáva v III. lige staršieho dorastu. Vnímate to ako pozitívum?
“Áno, model z minulej sezóny sa memení. Až na jeden tréning v týždni budú tímy U17 a U16 trénovať spolu pod vedením mňa a Dušana Vitkovského. “Šestnástka” to nemá v súťaži so staršími protivníkmi ľahké, predsa len, prechod od žiakov do dorastu je dosť náročný. Už po roku ale vidieť, že “šestnástkári” spravili veľký progres a s niektorými z nich počítam aj do druhej ligy U17. Ukázalo sa to ako správne rozhodnutie. To isté teraz čaká ďalších chlapcov, ktorí sa potrebujú vyhrať a oťukať v dorasteneckej kategórii. Tá súťaž je pre nich ako stvorená, tempo síce nie je také vysoké, ale fyzickosť áno.”

Prvenstvo v II. lige mladšieho dorastu vám v minulej sezóne ušlo tesne pomedzi prsty. Vnímate to ako ponaučenie do ďalšej kariéry?
“Koniec sezóny bol veľmi ťažký. Nezvládli sme to v hlavách a neuspeli sme v Stropkove a ani doma s Vranovom. Hoci sme tlačili a vytvorili sme si šance, nedokázali sme ich premeniť. V druhom polčase záverečného zápasu sme nechali otvorený priestor a súper to využil. Nebolo to ľahké stráviť, ale žiaľ, aj taký býva futbal. Do budúcnosti nás to môže iba posilniť.”

S akými ambíciami vyrukujete do novej sezóny?
“Treba si uvedomiť, že toto je diametrálne odlišný tím, úplne iné zloženie kádra. Samozrejme, každý by chcel vyhrať všetky zápasy, ale do sezóny vstupujeme skromne. Pridali sa k nám šikovní draví hráči z “pätnástky”, majú v sebe ten futbalový entuziazmus. Ak sa káder dobre vyskladá a pôjdeme tým správnym smerom, tak môžeme dosiahnuť minimálne to, čo v minulej sezóne.”

Foto

Hneď na úvod vás čaká mestské derby na pôde FC Košice. Čo očakávate od nedeľnajšieho duelu?
“Hovorí sa, že derby nemá favorita. Nesústredíme sa na súpera, v príprave chlapcom vštepujeme náš spôsobom hry. Hlavným cieľom je vnútiť ho súperovi. Nebude to jednoduché, pretože príprava bola krátka. Verím, že kvalitatívne budeme mať navrch, no viac ukáže až samotný zápas. Jednoznačne chceme v provm kole uspieť. Urobíme všetko pre to, aby sme sa na začiatku sezóny chytili a aby sme dosiahli dobrý výsledok.”

Zostava Loky U17 v zápase proti Torpedu-BelAZ Žodzina: Vojtek - Blaško, Ondrejkovič, Ivan, Lukács - Maďar, Salončuk, Grančaj - Kováč, Šarkán, Móder (náhradníci: Seliga, Koch, Buko, Čapo)

Zostava Loky U17 v zápase proti Mezőkövesdu: Vojtek - Blaško, Ondrejkovič, Kováč, Lukács - Maďar, Buko, Grančaj - Ivan, Šarkán, Móder (náhradníci: Koch, Pollák, Čapo)

© 2019 FC LOKOMOTÍVA KOŠICE a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.